Emailový horor pre nerozhľadených

Autor: Ľuboš Šmidák | 5.10.2014 o 18:20 | (upravené 17.10.2014 o 9:13) Karma článku: 6,50 | Prečítané:  1761x

Blog inšpirovaný skutočným príbehom. Až príliš blízkym skutočným príbehom. Dúfam, že ostane pre konkrétnych aktérov neprečítaný, aby nezabolel.

Platba cez Western Union, neprestávajúce e-maily s textom preloženým zjavne v gúgl translejtri s odosielateľom typu manuelagedorty94@gmail.com a zároveň od akože-agentúry s dôveryhodným názvom typu starwoodpettransportagency@mail.com. Hra na dobrého a zlého policajta, jeden plný miloty a ochoty, druhý formulácie typu "ste povinný". Témy rôzne, vždy nádej vystriedajú triky, ťahanice-motanice, rôzne výšky platieb, vyhrážky, zúfalstvo, strach. Radšej zaplatím, aby som nemal problémy. Tým to ale nekončí, ten na druhej strane chce viac. Predmet: Re:<<<<<<<<URGENTNÁ>>>>>>>>. Pôjdete na súd, akože-právnici tlačia, akože-agentúry už nemôžu viac čakať, pošlú po vás agentov a zatknú vás. Ale "ak zaplatíte, bude už všetko dobré, môj drahý".

Vás sa to netýka

Ak tento text čítate, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vás to netýka. Ste v online svete viac-menej zbehlí, neustále si rozširujete obzory, zásadne neklikáte na podozrivé reklamy a šokujúce príspevky s akože-videom od priateľov na Facebooku. Pre lacných podvodníkov posielajúcich spamy ste absolútne nedosiahnuteľná obeť.

Sú aj iní, zraniteľní

Predstavte si rodinu - matka okolo 35 s dvoma synmi (10 a 16 rokov) býva so starou mamou. Choroby, invalidný dôchodok, práca žiadna, už rok v sociálnej ubytovni, keďže o byt sa prišlo asi pred rokom v exekúcii. Chýbajú peniaze na stravu, lieky, pravidelné poplatky a vlastne na akékoľvek iné výdavky.

Občas sa spýtajú v okolí, či by im nepožičali. Matka posiela radšej syna, sama sa asi hanbí. Peniaze vracajú, občas mimo dohodnutej lehoty, jednoducho to nevychádza, doba ťažká, pri strate práce a pri chorobe podobný scenár hrozí každému z nás. Občas niekto pomôže tým, že na vrátení peňazí netrvá.

Aj dnes bytovkový zvonček zvoní. Neistý, stále ešte detský hlas sa chce porozprávať. Či sa dá prísť dole ku bráne. Oslovený bývalý sused tuší vo-co-gou, berie zo sebou rovno 40€ a ide si vypočuť starú pieseň "mama sa pýta, či by ste jej..". Tentokrát je to avšak iná pálka - maminu vraj oklamali a treba 350€.

"350??? Čo sa stalo, pre boha živého?" Čivava.

Sused sa prekvapene pýta na okolnosti, prichádzajú splietačky o šteniatku, ktoré si po lákavej ponuke objednali cez e-mail, o vyhrážkach, už zaplatených 220€, o potrebe zabezpečiť prepravnú klietku, o vakcínach a leteckých poplatkoch z Texasu do Bratislavy, ktoré teraz údajne musia zaplatiť navyše. Po pár vetách je všetko jasné, chlapcova mama naletela na klasickú namotávku z Afriky (prevažne). Už obohrané nekalé spamy "vyhrali ste v lotérii", "ste jediným pozostalým strýka Johna s rozprávkovým dedičstvom" nahradili sofistikovanejšie rozprávky. Ak odpoviete, ste v ich sieti a začnú sa chrliť e-maily. Sused chlapcovi, inak veľmi slušnému a milému, teda vysvetľuje, že žiadne platby netreba posielať, e-maily treba ignorovať a na šteniatko čivavy spolu s už prevedenými peniazmi s horkou slinou v ústach zabudnúť.

Nechápačka

V hlave sa vynárajú otázky. Prečo sa rodina s finančnými suchotami rozhodne pre čivavu z iného kontinentu? Jednak útulky praskajú vo švíkoch, jednak už je na sídliskách aj tak nadpočet psov všadevykonávajúcich potrebu (zďaleka nie v plnej miere sa zbierajú) a po čase často unavujúcich svojich majiteľov robiacich s nimi kolečko z nutnosti. Pes by bol isto milým spoločníkom, ale pre ich peňaženku by znamenal ďalšiu záťaž - očkovanie, odčervovacie tabletky, daň, jedlo (ok, čivava toho asi toľko nezožerie), vyšetrenia, prípadné ošetrenia (aktuálne sú v Bratislave nastražené jedovaté návnady na trávnikoch). Tiež absolútne nepochopiteľná je prvá, už zrealizovaná platba, to ich nikto z rodiny alebo blízkeho okolia nevedel od takéhoto počinu odhovoriť? Asi sa nepýtali a neradili. O otázke vhodnosti posielania svojho nedospelého syna po takúto pôžičku pomlčíme.

Skraty a samovraždy niekde majú svoj pôvod

Hlavným otáznikom (aj s výkričníkom) je, prečo neexistuje mechanizmus na zabránenie takýchto praktík. Obeťami týchto podvodov sú práve finanční analfabeti, ľudia v núdzi, ktorým sa rúca všetko na hlavu. Ocitajú sa vo finančnej a sociálnej špirále, ktorá sa točí stále rýchlejšie a je z nej ťažko úniku. Okrem šmejdov, prevádzkovateľov herní, krčmárov s hracími automatmi a nebankoviek na nich striehnu aj takíto špekulanti z exotických krajín a štát (či náš nadštát) by sa mal snažiť postarať sa o ich ochranu, či už blokovaním platieb na konkrétne bankové účty, smernicami pre filtrovanie podobných spamov, vymazávanie nahlásených e-mailových účtov alebo inými cestami. Čo na to povieš, milá Európska únia? Pre zlé zakrivenie uhoriek ľudia nereagujú skratovo, nevykrádajú banky a nepáchajú samovraždy.

Osveta

Zneužijú každý údaj, ktorý im zašlete, aby pôsobili dôveryhodne (meno, adresa, finančný ústav, ktorý ste už, ako v tomto prípade, pre ich platbu využili). Budú si vás chcieť dokonca pridať za priateľa na Facebooku. Sú šikovní a presvedčiví. Prečítajte si o podobných internetových podvodoch viac na hoax.cz alebo slovenskej alternatíve hoax.sk a poučte svojich blízkych. Buď zdieľajte podobné varovania na sociálnych sieťach a tak šírte osvetu, alebo na podobné e-maily upozornite známych a rodinu pri stretnutí, najmä tých menej rozhľadených alebo starších. Človek si myslí, "na toto im predsa nikto neskočí", ale vidíte, stále sa niekto nájde. Zásadou je: ak niekto nemá dobrý antispamový filter, musí použiť svoj rozum. Lebo za hlúposť sa často platí.

Pár e-mailov pre ilustráciu:

Plná citov a chápavá (dobrý policajt)

Príklad č. 1:

"Môj drahý mi to ľúto za to všetko. Som prosila svojho manžela, a onprijal, aby mi dal 150 €, takže má drahá, budem rád, aby ste sapozreli na 270 €, takže môžeme vykonať platbu zajtra, a keď šteňapríde zajtra sa môžete poslať späť peniaze. Moc sa mi veriť, pretožeste starostlivá a milujúci človek. Moje šteňa bude vždy rád s tebou.Už som stráviť veľa poslať šteňa, takže nemôžem vziať späť, pretože vya ja sa chystáte prísť o veľa.tak môj milý jednoducho skúste všetkými možnými prostriedkami, takžesa môžete dostať 270 €, takže môžeme platiť zajtra."

Príklad č. 2:

"Môj drahý som kontaktovala agentúru, a povedali mi, že v prípade, žešteňa nie je poistený potom musí vziať túto záležitosť na súd, pretožeste vzali veľa z tej doby. Je mi ľúto.Povedali mi, že bude túto záležitosť Medzinárodnej komisie pre pet petopustenie, a má drahá, že je to veľký problém, pretože sa chystáteposlať políciu po vás.A môj drahý trest za to bude tak vysoká a môžete byť pod zámkom. takprosím, nech to skúsi a odstrániť svoje vlastné z tohto průšvih. ževám dal maximálne 24 hodín vykonať platbu, alebo nie, že bude hlásiť."

 

Akože-agentúra je prísna a oficiálna (zlý policajt)

"Ste povinní vykonať platbu dnes. Sme v časovej tiesni a nie vážime si vaše správanie voči týmto šteňa. máte opustil tento šteňa tu v agentúre pre dva dni a je to tretí deň.A to je Unfair pravom zvieratá.

Neschopnosť vykonať platbu, pošleme náš sťažnosti zajtra pondelok políciu pre naliehavé zvolanie.

Ak ste willimg vykonať platbu nás informovali predtým, než je neskoro a tu je banka, na mieste kde môžete vykonať platbu :

SLOVENSKA POSTA S P

Einsteinova Aupark Bratislava, Slovakia 850 03

Čakáme ak nebudeme počuť od vás už máme všetky vaše dáta.Consequeses padne na vás, ak sa vám nepodarí urobiť platbu.

Ste dhould na vedomie, že ste sa waisting náš čas, pretože sme to naša práca. Ak sa vám vaše šteňa dnes a náhrada je bude pomáhať a nie my dodávka spoločnosti. Takže všetko tejto chvíli sme stráca veľa.

Nebudeme mať riziko prepravujúcich domáce zvieratá bez všetkých svojich neccessities a nikdy to urobíme preto, ak sa stane že šteňa zomrel na ceste sme ľudia majú byť príčinou, takže sme veľmi obmedzené.platiť za vakcíny a prepravka s cieľom mať dobré dodávka a zdravé šteňa.

Nečakajte na otázky prísť k horšiemu pretože tam moc výhoda pre vás platiť ako neplatí vôbec.Sme vám dali naše slová a ak budete mať to všetko bude ok 420€ a vakcíny peniaze vrátené okrem peňazí na bedňu.

Ďakujeme za pochopenie 

Riadenie"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?