Krátky NTS príbeh aneb včerajšie pivo nevadí

Autor: Ľuboš Šmidák | 2.10.2014 o 16:18 | (upravené 2.10.2014 o 23:12) Karma článku: 8,23 | Prečítané:  1380x

Pracovný deň, 10:20, zvoní telefón. Na displeji múdreho telefónu sa zobrazuje neznáme číslo, pevná linka. Tak teda dvihnem, snáď to nebude jedna z tých überotravných direct marketing spoločností, ktorých zamestnancov/telefonistov pravidelne deptám alebo priamo posielam do riti, keď už sú takí direct.

Mám šťastie, hlas príjemný, pýta sa, či môžem prísť darovať krv, pretože akurát urgentne potrebujú moju krvnú skupinu AB, treba to stihnúť do max. pol druhej. Vravím, "ale včera som bol na pive". Pani lekárka sa pýta na počet a zhodnotí, že nevadí, "veď to je vitamín B". Tak rátam - o 10 minút mám dohodnutú vzdialenú inštaláciu istého programu so zákazníkom z Rakúska, do hodinky to bude hotové, potom niečo zjem a potom, teoreticky... nie, nedá sa povedať nie, tak súhlasím a rovno do seba lejem pol litra čistej vody s jasným cieľom - "ať to teče".

Ide sa na vec

Zaparkované pri NTS Kramáre v Bratislave na prekríženom parkovacom mieste (minule mi povedali, že môžem, ak nechám ďalšie miesto pre sanitku) a klasika - návleky na nohy, predložím OP a preukaz poistenca, preukaz darcu krvi samozrejme zabudnutý, nevadí. Krúžkujem 3x "áno" a 39x "nie" v tradičnom dvojstranovom formulári, naozaj som nemal ani nemám trypanosomiázu, či leishmaniózu, nezdržiaval som sa medzi rokmi 1980-1996 vo Veľkej Británii / Írsku, nemal som za posledný rok sexuálny kontakt s mužom. Jeden testovací vpich na kontrolu kvality krvi a pred samotným odberom sa ide pani doktorke.

Toto ma dostalo

Boli dve a šlo z nich nefalšované dobro. S úprimnosťou mi ďakovali, že som prišiel, úsmevy sa rozdávali ako zadarmo, zdalo sa mi, že sa normálne... tešia. "Môžete mať dobrý pocit, že dnes pravdepodobne zachránite jednému dieťaťu život". Nebolo z nich cítiť ani náznak rutiny, v miestnosti voňala človečina, o ktorej tak fajn píše Boris Filan a spieva Jožo Ráž

Odkaz

Chcem obidvom dámam týmto textom odkázať, že predovšetkým oni - ich tím, od sestričiek cez bufetárku až po vodiča sanitky transportujúceho krv ďalej - a samozrejme lekári, ktorí budú operovať, sú tí skutoční záchrancovia a anjeli toho mladého života.

A vôbec, imponuje mi celý ten prepracovaný systém darovania krvi - hygiena, dezinfekcia, testy, premakané mašiny, označovanie, neustále ubezpečovanie sa, že je všetko v poriadku. Zväčša na slovenský systém zdravotníctva (aj oprávnene) nadávame, no som presvedčený, že táto časť funguje príkladne. Som rád, že žijem v krajine, kde zdravotníctvo ako celok funguje na slušnej úrovni, nie je to samozrejmosť a mamutí podiel na tom majú práve ľudia, ako tí z Národnej transfúznej stanice.

Ak vás blog motivoval k darovaniu, odporúčam si prečítať si článok zo SME, prípadne si pozrite oficiálnu stránku NTS. Ať to teče!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?